Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2010

Πήρε ρεβάνς ο Παναθηναϊκός

Πήρε ρεβάνς ο Παναθηναϊκός, 98-91 τον Ολυμπιακό

Τη δική του απάντηση για την ήττα στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά και για τον αποκλεισμό από την Ευρωλίγκα έδωσε σήμερα ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 98-91 στο ντέρμπι «αιωνίων» της 18ης αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ, επί του Ολυμπιακού και εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό το πλεονέκτημα έδρα στα πλέι οφ.

Στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους 10-4 και 20-14, δείχνοντας ότι θέλει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Μάλιστα, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι με 5/6 τρίποντα και μάλιστα όλα ελεύθερα σουτ.

Οι ψηλοί του Ολυμπιακού Βούισιτς και Σχορτσιανίτης πήραν το παιχνίδι πάνω τους στη συνέχεια και έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο -2 (24-22).

Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό το ματς έγινε ισόπαλο 26-26, ενώ το σκορ δεκαλέπτου ήταν 32-28, με τρίποντο του Νίκολας.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έτρεξε ένα σερί 9-0 και εκτόξευσε το σκορ στο 41-28 (+13).

Ο Παναθηναϊκός με 9/12 τρίποντα προηγήθηκε με 14 πόντους, 46-32, ενώ ο Ολυμπιακός έμοιαζε να έχει βγει εκτός αγώνα.

Τελικά η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη με επτά συνεχόμενους πόντους μείωσε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (48-42), αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να… πυροβολεί έξω από τα 6.25…

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 58-44, υπέρ των γηπεδούχων.

Με μίνι-σερί 4-0 ο Ολυμπιακός μείωσε στο -10 (58-48), στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Το come back των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και το σκορ διαμορφώθηκε στο 61-54, η οποία ήταν η χαμηλότερη διαφορά από το 12’ του αγώνα.

Όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και με σερί 9-0 έφτασε στο +16 (70-54). Με τρίποντο του Νίκολας ο φωτεινός πίνακας έδειχνε Παναθηναϊκός 74, Ολυμπιακός 55, ενώ το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε στο 79-64.

Ο Ολυμπιακός έκανε την τελική αντεπίθεσή του για να επιστρέψει στο παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με σερί 4-0 μείωσε και πάλι στους 10 (79-69). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα και έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με το τελικό 98-91.

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 58-44, 79-64, 98-91.